lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Find the value x in the diagram below
Using implicit differentiation, differentiate the following relation:[tex]\boxed{\huge\text{$\displaystyle g\left(x, y\right)=\left(3y^2+2y+6\right)x+y=0$}}[/te
managing the space ahead and controlling your speed will________ your vehicle's furl efficiently. impove, decrease, maintain​
where you often (sit)
S The mass and volume of four different objects are plotted as shown. Which object has the smallest density? ​
Suppose that the amount of time that a students spends studying in the library in one sitting normally distributed with mean 48 minutes and standard deviation 2
Tú siempre [blank]!la niña favorita de la familia.
Solve the absolute value equation. | 3|−4=10
Hypothesis: The angle of incidence affects the angle of reflection Independent variable: Dependent variable Control variables:
A bucket has a radius of 11cm and is 22cm tall. I am going to use it to fill up a padding pool that has dimensions 1m by 3m by 1m. How many time will I have to