brayontwitch
brayontwitch brayontwitch
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Krin buys 3 headbands and 2 wristbands. His brother Clay buys 4 headbands and 1 wristband. What is the total cost?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 02-02-2021

Answer:

An algebraic expression to represent this would be

Step-by-step explanation:

3h + 2w + 4h + 1w = total cost

Or! (Possibly more correct)

7h + 3w = c

h = cost of headbands

w = cost of wristbands

c = total cost

Answer Link

Otras preguntas

HELP PLSSSSSSS!!!!!!!!!
Find the value of 7 x p when p = 8
So uh here’s another graph question Answer it (Or don’t) I recommend you do tho so you can have brainliest
A1=7 r=3 a10=? find the indicated term
Expand for brainliest pls
A 48-ounce bottle of soda costs $1.79. What is the unit price? a. $.04 b. $.06 c. $.40 d. $.53
how do you think we can work to stop deforestation​
Taylor has 16 crayons 12 markers eight pencils and 4 pens in his locker what is the ratio of markers to Total items in taylor's Locker.​
pls urgentt 13 marks find the value of 2p(q-r) when p=5, q=15 and r=6
unshuffle these letters *its two words that mean an alternate name for the skin): BACAUNOSMUTENEERM​