amayaaa amayaaa
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

Four friends purchase 18.4 pounds of peaches. The peaches cost $1.75 per pound. The friends share the cost of the peaches equally. Enter the amount that each person pays.

Respuesta :

genesis3230
genesis3230 genesis3230
  • 01-11-2016
18.4 x 1.75 = $32.20
32.20 / 4 = $8.05
Answer each friend paid $8.05
Answer Link

Otras preguntas

I'm stuck, need help please!
what is the difference between reflective and extensive writing
In the system –12c + 3d = 6 and –3c + 6d = –9, which expression could you use for substitution? A. d = –1/2c – 3/2 B. c=-2d+3 C. c = 1/4d – 1/2 D. d = 4c – 2
Solve for XAn explanation would be nice.
Gyres are circular, rotating ocean currents that __________.
Which of the following is the surface area of the right cylinder below radius 7 height 2 A)87pi unit^2 B)174pi unit^2 C)294pi unit^2 D) 126oi unit^2
What is the equation of the following graph?
What is the origin and meaning of the suffix ous?
What dialogue box is used for character formatting?
Oxidation of h2c2o4 to co2 with mno4 how many moles of electrons