moneyman360 moneyman360
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

apple cost $3.60 for 2lb. at that rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-11-2016
Your answer is 3 lb.
Answer Link
MeehanSW
MeehanSW MeehanSW
  • 01-11-2016
3.60 = 2 lbs
3.60 / 2 = 1.80
5.40 / 1.80 = 3
so your answer is 3lbs
Answer Link

Otras preguntas

Determine whether each of the following is a characteristic of the life cycle of a seed plant, a seedless plant, or both. Double fertilization Gamet
help plz look at screenshot
Simplify the expression.
Recent Supreme Court rulings have indicated that affirmative action programs in schools _____. (Gradpoint) A) should treat everyone equally B) should rely com
which era did mark twain refer to as a time of ridiculous excecc
which set of sides will make a triangle a.1cm,3cm,1cm b.5cm,2cm,3cm c.10cm,3cm,4cm d.10cm,5cm,9cm
What evidence from "The Storyteller” supports the theme that pride goes before a fall? Select two options. l“‘It’s a very difficult thing to tell stories that c
Which of the following are forms That chemical hazards can be in
What’s the slope of 6x-y=-4
Jackson believes that he must work hard, be competitive, and show dominance, because culturally normative beliefs say so about male behavior. this is an example