JudeJudeJude JudeJudeJude
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

11
Dawson just ran 20 miles to prepare for a marathon. On his way home he stopped at Burger King and ordered 6
whoppers for $21. Write an equation to represent his order, then solve it.

Respuesta :

kren1115
kren1115 kren1115
  • 02-02-2021

Answer:

$21 / 6 burgers= price per burger

$3.50 per burger

Brainiest plz?

Answer Link

Otras preguntas

please help with geomtry
What was the primary goal of american foreign policy in the 21st century?
If 2.38 mol of a gas has a volume of 120.0 mL, what is the volume of 1.97 mol of the gas at the same temperature and pressure?
A lot of companies have unnecessary rules just because they want to control people
Product a has a sales price of $20 per unit. based on a 15,000-unit production level, the variable costs are $11 per unit and the fixed costs are $6 per unit. u
Which of the following is the surface area of the right cylinder below radius 7 height 2 A)87pi unit^2 B)174pi unit^2 C)294pi unit^2 D) 126oi unit^2
What year did i start high school if i graduate in 2019?
how many fluid ounces are in 3 pints
What knd of weather would you describe as ominous?
Which account is a form of grassroots activism that supported or opposed same sex marriage?