chamaolegirl87 chamaolegirl87
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Unit price $5 for 60lb bag

Respuesta :

anaekwefamily12
anaekwefamily12 anaekwefamily12
  • 03-02-2021

Answer:

12 per one bag

Step-by-step explanation:

60lb bag divided by the amount it costs which is $5.

Which equals $12.

Answer Link
churrosatan
churrosatan churrosatan
  • 03-02-2021

Answer:

$1/12lb

Step-by-step explanation:

Divide 60 by 5.

Answer Link

Otras preguntas

I need help please question is in the image
Daily History Question (Select all the correct answers) Which three advancements were developments of the Islamic golden age? A. Arabic numerals B. Medical guid
HELP ASAP!! What is the midpoint of the line segment graphed below?
What is the difference between the highest and lowest points in a data set?the mean the median the mode the range
QPD Corporation discovered financial information about its prime competitor which it used to its advantage. QPD did not obtain the information from any illegal
The area of a rectangle is 75 square feet. The “short” side of the rectangle measures 5 feet. What is the length of the “long” side of the rectangle?
Select the correct answer. Archaeologists are conducting research to relate material remains to human behavior and society. To which branch of anthropology does
RNA Polymerase utilizes a strand of DNA to create a new complementary strand of RNA. True or False?
One musical form developed during the Renaissance period was the motet, A. a long orchestral piece with many movements. B. a short piece of sacred, choral music
Help me pls I don't understand.