mariahharris1234 mariahharris1234
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

A shopper buys grapefruit at the grocery store. The cost of 12 pounds of grapefruit is $18.00.
What best represents the cost of grapefruit per pound?

Respuesta :

gia23760
gia23760 gia23760
  • 03-02-2021

Answer:

$1.50 a pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A jet aircraft can average 160 miles per hour in calm air. On a trip, the aircraft traveled 600 miles with a tailwind and returned the 600 miles against a headw
Mrs. Lubek exercises her horse by walking him around a circular track. The distance from the edge of the track to the center of the circle is 150 ft. If Mrs. Lu
(4-5i)(3-6i) tell me the answer
6 (x-6) = -3 (-x + 3)
Describe what an autopsy is and the types of information it provides about the manner and cause of death.
For the following description of data, identify the W's, name the variables, specify for each variable whether its use indicates it should be treated as categor
This is an algorithmic problem meaning each user and each attempt will have slightly different values. It is important in problems requiring numerical answers
Jaime está por mucho tiempo. O en línea la ventana guardar la pantalla
Einhorn and Finkle are in a convenience store together. For a while they talk about stealing hot dogs and deodorant, for they are both hungry and smelly. They b
plz help ASAP!!!!!!!!!