26aubryannahanna 26aubryannahanna
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

an expression for the cost of one egg 24y+36

Respuesta :

Ingridpineda1717
Ingridpineda1717 Ingridpineda1717
  • 03-02-2021
12 (2y+3)


Explination
12 times 2 is 24 =24y
and 12 times 3 is 36





Answer Link

Otras preguntas

¯\_(ツ)_/¯ㄟ( ▔, ▔ )ㄏ○| ̄|_つ﹏⊂
can somebody please answer this please.
In After Twenty Years, why is the policeman walking down the street
1. Why were the population sizes shown in the graph stable before 2005? Use evidence to support your answer
anybody know how to ?
Need help help help ASAP
Describing development
Who immigrated and why, and how did immigration impact urbanization?
Nancy bought 5 1/2 pounds of apples and oranges. If she bought 1 2/3 pounds of apples, which of the following equations could be used to find the amount of oran
888,408 round to nearest ten. 707, 740 round to the nearest ten thousand. 423,319 round to the nearest ten. 782,787 round to the nearest hundred​