mayatabrizi mayatabrizi
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

The total cost varies directly with the number of books bought. Five books cost $35.

Respuesta :

samuelwhite8912
samuelwhite8912 samuelwhite8912
  • 03-02-2021

Answer:

175

Step-by-step explanation:

use the calculator

Answer Link

Otras preguntas

Complete all of the following steps to for each problem below.Write C for combine (add) or D for difference (D)Write (+) if the sum will be positive or (-) if t
In a study of 200 students under 25 years old, 5% have not yet learned to drive. Howmany of the students cannot drive?
I just don't know how to indicate values on ration equations
Let f= {(5,5),(8,-8),(-8,5)}. Find (a) f(5) and (b) f(-8).
Krystals a Jewelry business. At a craft market, she boys and sell the bracelets she makes each week The graph below shows her weekly profit from bracelet sales
Learn with an example An 8-pack of sweatshirts costs $76.72. What is the unit price? per sweatshirt
need help finding: a. Find the length of AB.b. Find the area of the sector AOBC. Find the length of ACd. Find the area of the sector AOC
You business borrowed10 biticoins on may 1 when 1 biticoins was worth $1,418.86.on june1, 1 bitcoins was worth $2441.29. Not counting the 1 month of interest, w
Identify the independent and dependent variables for each relation below.1. "The more hours Maribel works at her job, the larger her paycheck becomes."Independe
Suppose an auto racer won a 400 mile race with a time of 1:48:51. At one point the racer was 50 miles closer to the finish than the start. How far had the racer