ldeloss0001
ldeloss0001 ldeloss0001
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Bob goes shopping at Food 4 Less and sees that beans are on sale. The sign says 8 cans for $6.00. How much is the unit rate (price per can of beans)?


A $1.33 per can

B $0.80 per can

C $1.00 per can

D $0.75 per can

Respuesta :

tanyastudiz
tanyastudiz tanyastudiz
  • 04-02-2021

Answer:

A

Step-by-step explanation:

Divide 8 by 6 getting 1.33.

Hope this helps!

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-02-2021

Answer:

d

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The sum of a number and 18 times its reciprocal is 11. Find the number(s). Let x represent the unknown number. The Reciprocal of x is____?
a piece of wood is 180cm long, Tom cuts it into three pieces in the ratio 2:3:4 Work out the length of the longest piece
what is the cubic root of - 250
A sequence has an initial value of 10 and each term is twice the previous term. Which function models this sequence?1) a(n)=10(2)^n2) a(n)=10(2)^n-13) a(n)=10+2
What long-term effect do you think EU membership will have on nationalism in Europe? Explain.
what describes the solvent in any solution
find the difference: 7 7/8 - 3 1/4
find the difference: 7 7/8 - 3 1/4
If x^5y^4z^2 <0 , which of the following must be true? I xy <0 II yz <0 III xz <0
20% of my money is £2.55 What is 2/5 of it?