mianna15 mianna15
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Twelve packs of paper cost $7.20. Of each pack costs the same, how much does one pack cost?

Twelve packs of paper cost 720 Of each pack costs the same how much does one pack cost class=

Respuesta :

laneylouu
laneylouu laneylouu
  • 04-02-2021
Each pack costs $1.66 dollars
Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$0.6

Step-by-step explanation:

P means Packs

12P=$7.20

divide both sides by 12

P=$0.6

so 1 pack costs $0.6

Answer Link

Otras preguntas

At a point during a cell's development, it begins to differentiate. How does differentiation occur?
How long will it take Matthew to jog 321 m at 5.8m/s? What is the relationship between an object's mass and an object's inertia? Referring to Newton's 2nd Law o
you get 75 point for answering 15 question you get 70 points for answering 14 questions is this fair
Odysseus, Beowulf, and Moses are all examples of what type of figures? A. Archetypal figures of classic elegies (a lament for the dead, serious poem) B. Archety
hi can you please help me with my work​
the growth of industry in the antebellum North
what is 9.45 divided by 3
List 4 forms of energy
HELP DOES ANYONE KNOW HOW TO DO THIS?
please answer it correctly​