arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is a reason that a drug may not receive FDA approval? A. The drug is made in a foreign country. B. The drug is unavailable in some places
What is the next step in the scientific method, following data collection?
____ variables are variables that are shared by every instantiation of a class. local instance
What is the next step in the scientific method, following data collection?
Last choice says a over b but can someone please help me I am so lost need help ASAP
Which of the following is not a strategy using types of questions to find answers in a text? A. author and you B. right there C. think and search D. hid
Which of the following is a reason that a drug may not receive FDA approval? A. The drug is made in a foreign country. B. The drug is unavailable in some places
The poster of December 7th encouraged men to enlist in what
Kari bought 3 gallons of milk that cost 3.79 if she paid the cashier with a 20 bill how much change should Kari receive
what's the 2-step rules input 5,9,7,10 output 16 28 22 31