samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Dr. kozak has concluded that the unusually low incidence of alcohol dependence among citizens of a small african country can be attributed to strong fundamental
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
The magnitude of vector A is 37.0 units and points in the direction 310° counterclockwise from the positive x-axis. Calculate the x- and y-components of this
What are the two primary functions of carbohydrates in living organisms?
BRAINLIEST!!!PLEASE HELP ME
Q # 3 Identify the mapping diagram that represents the relation and determine whether the relation is a function..{(-3,-6),(-1,-6),(5,-6),(8,-6)
What is this cycle called? (Ignore the pencil marks, most likely incorrect)
BRAINLIESTTT ASAP!! Who has read the novel, "The boy in the striped pajamas?" Please answer if you have, i have some questions about it. :)
solve(4/x)-(2/5)=(6/x)
Write each decimal as a fraction reduce to the lowest terms .25