contessambell contessambell
  • 03-11-2016
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.67 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of apples?

c = 1.67n
c equals 1.67 over n
c = 1.67 + n
c = 1.67 − n

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2016
answer is c = 1.67n

hope it helps
Answer Link
HeyitsAmanda321 HeyitsAmanda321
  • 05-01-2022

Answer:

c=1.67n

I did the test with this question and got it correct so I'm 99.9% sure it's this.

Answer Link

Otras preguntas

Lisha is making headbands using ribbon she would like to make 12 headbands each one requires 15.5 inches of ribbon she estimates that she will need to buy 160
Who led most of the Italian Renaissance city-states? a. doges b. artists and architects c. monarchs d. powerful merchant families
Circle the difference 9 - 4=5
Which is least time 9.75, 9 7, or 9.675
The part of the us government that carries out laws is the
Which of the following was considered a geographic barrier to early Georgian settlers because of heavy forests, dense undergrowth, and steep ridges? Appalachia
What is 5? A prime Or composite?
948÷10 to the third power
what times what equals 27
What would most likely happen to a person who is not getting enough essential amino acids in his or her diet?