happyfeet239 happyfeet239
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 11 pounds of sugar for $7.
How many dollars did she pay per pound of sugar?

Respuesta :

cayuba538
cayuba538 cayuba538
  • 02-03-2021

Answer:

Its about 1.50$

Step-by-step explanation:

i don't know the exact amount

Answer Link

Otras preguntas

The file was vanished into the thin air,Here 'thin air' means
Calculate the distance a plane flies on a 7.95-hour flight from chicago to london. assume a constant speed of 800.0 km/h.
find four consecutive integers such that 5 times the fourth diminished by twice the second is 7
Shawn and Ellie are construction workers. Shawn can complete a concrete job in 5 hours, while Ellie can complete it in 7 hours. The foreman says that it will ta
At True Sound Electronics, Eric can assemble 55 of their newest model of mp3 players in one hour. A large department store just placed an order for 8,38ecause
For me, reading has always been a path toward liberation and fulfillment. To learn to read is to start down the road of liberation, a road which should be acces
Mega Movies hosted a film premiere on Friday night. They charged $9 for adults and $6 for children. One hundred fifty-eight adults and children attended, and $1
Simplify the expression.13[6^2/(5^2-4^2)+9] 181 169 26 585
Choose the TRUE statement about to the square root of 165 . A) It lies between 8 and 9 on a number line. B) It lies between 11 and 12 on a number line.
is x2 x4 equivalent to x8?