ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

Nearly 50% of water sources in the United States are believed to be polluted. true or false?
Paula invested in two accounts; one pays 3% simple interest and the other pays 6% simple interest. She invested $5000 more in the account paying 6% than in the
how are solutions and compounds similar
What is a number called frontwards and backward like 959
what is 7 5/9 minus 3/ 2/15
What is a word family for mentor and uttered?
What is the fraction of 16/48
Whats an direct object? and indirect object? btw am very bad at understanding things so please explain with lots of details! Thnx!
The first and third digit of the five digit number h6h41 are the same. Given that the number is exacley divisible by 9, what is it sum of it's five digit number
One purpose of the Marshall Plan of 1948 was to (A) rebuild European economies to make communism less appealing (B) aid the depressed agricultural economies of