tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

Why did Andrew Jackson choose a new running mate in the 1832 presidential election?
Mendel's principle of segregation implies that the two members of an allelic pair of genes _____.
what is the theoreitical probability of rolling a 4 on a six sided die and flipping a coin and getting a heads?
what is 3.27 as a mixed number in simplest form.
The ______________ is the highest court in the land and hears few and very specific cases. a. Appellate Court b. Federal Court c. Judicial Court d. Supreme
Best describes Mary antins push and pull factors In immigration
Which of the following is found in both DNA and RNA? a. ribose, phosphate groups, and adenine b. deoxyribose, phosphate groups, and guanine c. phosphate group
Which best describes the diction of "What the Black Man Wants"?
What is the function of meiosis?
Convert weeks to days> 6 weeks = 6 x (1 week) = 6 x (7 days) = 42 days