tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

13^2 * 5^2 - 10^2 *6^2 = ?​
• After retirement, Lori's grandfather volunteered Mondays, Wednesdays, and Fridays at a local library. verb indirect object clause subject direct object phrase
solve: S = n/2 (a+b) for b
Which one of the following pairs of sets has no members in common? A:{all composite numbers} , {all odd numbers} B:{all multiples of three} , {all multiples of
Guys help me I need help what is 5/6 divided 1/2
7 minus the product of v and 3
It is the beginning of the year and you receive your first W-2 form. After preparing your taxes you realize that you still owe the IRS more taxes. Why would you
prove that the following term​
Is fission or fusion used in nuclear power plants? Which is more powerful? Which is a cleaner source of energy? Why do you think one used as an energy source
Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only) (6 points)