mykellmiles11099 mykellmiles11099
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $96 on trash cans. If each trash can cost $24, which equation will tell you how many trash cans Stephanie bought?

Respuesta :

emileesellen
emileesellen emileesellen
  • 03-03-2021

Answer:

$96 divided by $24 = 4

Step-by-step explanation:

Hope this helps :D

Answer Link
rcsmlove17 rcsmlove17
  • 03-03-2021

Answer : 96 divided by 24 = 4

Step-by-step explanation:

24 x 4 = 96

Answer Link

Otras preguntas

If you and your neighbor both grow oranges and grapefruits and you are better than your neighbor at picking both oranges and​ grapefruits, there can be no advan
Which is the best description of obesity
what is a Divergent boundary and where is located?
Compared with a ph of 7, a solution of ph 5 has what times/fraction of the hydrogen concentration?
Algebra expression ; Nine more than the product of 51 and the number T
Find the unit rate if Ramon drives his car 180 miles in 3 hours. Show the answer in fraction and word form.
Please help with math question
A(n) _____ is a mass of living protoplasm. amoeba paramecium euglena virus
Which is the most accurate description of a historiographer?
Which brain structure regulates the sympathetic and parasympathetic branches of the autonomic nervous system? the amygdala the hippocampus the thalamus the