frankscm310
frankscm310 frankscm310
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

1. Four muffins cost $12. Which model shows how to find the cost per muffin?​

1 Four muffins cost 12 Which model shows how to find the cost per muffin class=

Respuesta :

xxsunshine2008xx
xxsunshine2008xx xxsunshine2008xx
  • 03-03-2021

Answer:

C.

Step-by-step explanation:

This is your answer because on the "dollars" row, there are 12 squares, just like there are $12 and on "muffins" there are four squares just like there are 4 muffins.

Answer Link

Otras preguntas

Juan Ramirez sells suits in a major department store on weekends. he earns a commission of 5 percent on the first ten suits, and if he sells more than ten, he e
A bottle of fruit juice is 800 milliliters. How many liters of fruit juice are in 120 bottles?
there is $100 in my piggy bank. My friend and I went to the mall and i spent $20. How much money do i have now?
which statement describes every number that is a solution to the inequality 6t > 48? A) It has a value greater than 8 B) It has a value less than 8 C) It has
which of the following did not trigger Haiti's fight for independence
how do I solve for x in x^2 - 8x + 12 = 0 using factoring?
who the famous artist in our time
the coordinates of point A are (-6, 4). the coordinates of point B are (3, 4). which expression represents the distance, in units, between points A and B?
two sisters, jenny and penny, play on the same basketball team. last season they scored a combined total of 458 points. jenny scored 192 of the points. write an
which statement describes every number that is a solution to the inequality 6t > 48? A) It has a value greater than 8 B) It has a value less than 8 C) It has