allisonfirooz
allisonfirooz allisonfirooz
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

"bananas cost 89 cents each at the fruit stand.. Isabel has $11.75. how many bananas can she buy?" i forgot how to do this stuff pls help​

Respuesta :

aekiraq
aekiraq aekiraq
  • 04-03-2021

Answer:

She can buy 13 bananas

Step-by-step explanation:

She has 11.75 and each banana costs .89

Start by dividing 11.75/.89 = 13.20

She will be able to buy 13 bananas total since she cannot buy a portion of a banana (0.2) so she will just have some leftover change.

Answer Link
tyty0318 tyty0318
  • 04-03-2021
She’s right it’s 13.20
Answer Link

Otras preguntas

NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ANSWER IF YOU SMART!!!1.The weather we experience occurs in what part of the atmosphere? exosphere stratosphere life
The solutions to x2-5x-14=0 are what
10 inches measurement yes or no
ehensive Science 3 B -IC Theo mixes cake batter and places it in the oven at 350°F for 45 minutes. Explain what type of reaction baking a cake represents in ter
Which characteristic would most likely remain constant when a limestone cobble is subjected to extensive abrasion? 1)Shape 2)Mass 3)Composition 4)Volume
What is the measure of how quickly the velocity of an object changes
What is the approximate area of a circle with a diameter of 28 yards? 2463.0 sq yd 615.8 sq yd 88.0 sq yd
Why does Charlie want to attend the adult night school?
Melanie knew that the perimeter of the soccer field was 1/6 miles.Her goal was to walk 2 miles while watching her sisters game.If she walked around the field 13
100 birthday candles in 5 bags is proportional to 300 candles in how many bags?