deleon19m
deleon19m deleon19m
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jim can buy 2 cakes for $40. At that rate, how much will it cost to buy 7
cakes?

Respuesta :

zhendrix1182
zhendrix1182 zhendrix1182
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

2 diveded by 40 is 20. 20 multiplied by 7 is 140.

Answer Link
s159603 s159603
  • 04-03-2021

Answer:

$140

Step-by-step explanation:

1 cake = $20

7 cakes * $20 per cake

= $140

Answer Link

Otras preguntas

Write out the five number summary for each data set.
2. It takes 1 3/8 minutes to wrap a parcel and / minute to address it. How many minutes does it take to: (a) wrap and address one parcel? Give your answer as a
Find the surface area of the rectangular prism
Sales on open accounts are very common as a method of payment in foreign trade. generally recommended when special merchandise is ordered by the buyer. not gene
Anybody know this? Need help
What vegetation zones are present in Mongolia, and what effect do they have on land use? a Forest- People are heavily invested in logging b Grassland- Most pe
change as a result of being exposed to the elements
How did farmers encourage agriculture (old south)
Ulrich Von Gradwitz's Character is MOST directly revaled through
how human body is formed​