memethag58 memethag58
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mike spent $80.50 on 5 videos. If each video cost the same amount, how much did one video
cost?

Respuesta :

kotkat kotkat
  • 04-03-2021

Answer:

$16.10

Step-by-step explanation:

All you have to do is do 80.50/5 since if they all cost the same amount, and since there are 5. Anyway 80.50/5 is 16.1, or $16.10.

Answer Link

Otras preguntas

What were some of the positive effects during the industrial revolution?
Which statement accurately describes a similarity between the U.S. Constitution and the Declaration of Independence?A. Both establish limits on the power of gov
If you were to interview Mauri Rapp, the author of this passage, which question would be the MOST relevant? A) Have you added any new technological terms to you
Please answer the following question in Spanish: How would you ask the waiter to bring you the bill? When entering your answers for fill in the blank and essay
Why was the Canterbury tales published after Chaucer’s death?
A running shoe company wants to reach "avid marathon runners" instead of just "sports fans". which targeting method should this advertiser use?
The volume of water in a fish tank can be measured in: liters meters kilograms
What are the two reasons oxygen and carbon dioxide can move easily across the cell membrane?
What are all the square numbers in 100
solve with elimination , please help.