urquhartarianna17
urquhartarianna17 urquhartarianna17
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Leslie can buy 88-pound bag of dog food for $ 7.40$7.40 or a 44-pound bag of the same dog food for $ 5.38$5.38.
​Which is the better buy?

Respuesta :

hrobin4
hrobin4 hrobin4
  • 04-03-2021

a 88-pound bag of dog food for $7.40.

Answer Link
georgegage georgegage
  • 04-03-2021

Answer:

$ 5.38 because it is less expensive and easier to bye

Step-by-step explanation:

compare the money value and total and then compare to find out which is the best one

Answer Link

Otras preguntas

The specific temperature at which a substance changes from a liquid to a gas is an example of a
A uniform wire is cut into 4 segments. Each segment is twice as long as the earlier segment. If the shortest segment has a resistance of 4 ohm, find the resista
Which word correctly completes the sentence? The white-tailed __________ fawn followed closely by her side.  A.deer's  B.deers  C.deers'
What is the World's Largest Rainforest?
Why does more solar energy reach the equatorial regions than the polar regions?
Whatis the wheel and axle?
Can someone tell me what is a Genre?
[(24+16) divided by 8 times 5)]=? Please answer pllleeeaaaasee.
What positive and negative traits does Odysseus demonstrate in his adventure with the Cyclop's?
What led to the diverse populations of New York and New Jersey?