amandaskyehall
amandaskyehall amandaskyehall
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marcus purchased 5 pounds of grapefruit for $4.90. At this price how much will 7 pounds of grapefruit cost?

show alll work

thxxx <3

Respuesta :

20118457
20118457 20118457
  • 04-03-2021

4.90*3 = 14.7  

The cost will be for the garpfriut will cost 14.7 $

Answer Link

Otras preguntas

3. What was one of the factors that motivated nations to abolish slavery? A. Slavery was no longer profitable. B. Enlightenment ideals were against slavery. C.
What are the zeros of the quadratic function f(x) = 6x2 – 24x + 1?
Which of the following is an example of uniform dispersal? (A) one large buffalo herd (B) random elephant groups (C) school of silverside fish (D) territorial j
Pls help answer, also explain. I will give brainliest
An atom has completely filled inner shells and a single valence electron in an excited p state. The filled inner shells have an orbital momentum equal to zero.
Find the product. 1.(a + 3)(a - 4) 2. (x - 3)2 3. (2a – 62)(a + 462) 4.(x - 5)(x2 + 4x - 6)
Find an equation of the line having the given slope and containing the given point m= - 8, (2,5) The equation of the line is y= (Simplify your answer. Type your
What purpose did the introduction of English education serve for the British?
Give me 2 paragraphs that’s all
The rectangular prism below has a height of 2 ft, width of 3 ft, and length of 6 ft. What is the surface area of the entire rectangular prism?