il30est
il30est il30est
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

Almonds cost $12 per 3 pounds. How many pounds can I buy with $20?

Respuesta :

evangray8252
evangray8252 evangray8252
  • 04-03-2021

Answer:

6 pounds

Step-by-step explanation:

Answer Link
treymanriley treymanriley
  • 04-03-2021

Answer:

5 pounds

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4

20 divided by 4 = 5

Answer Link

Otras preguntas

"Pilgrim progress" what does the town vanity symbolize?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
why did europeans feel superior to islam
find the value of x to the nearest whole number. Tan x(degree) = 1.732
4x^2-28x+49=5 solve the quadratic by completing the square
Each week Suzanne and Sarah drink 2 gallons of milk.HGow many iounces of milk do they drink each Week ?
what is 54 times 3 times 71 minus 45 plus 102 divided by 6 times 25 subtracted by 34 times 141 plus 32 subtracted by 67? Also put 578402/10856 in simplest form.
27 devided by 1053 in decimal form like 528.6
what are the factor pairs of 38
20/10 as a mixed number