koltsny koltsny
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of gas costs $3.60 and you buy m gallons. How much do you spend on gas?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:

3.60m

Step-by-step explanation:

Basically if 1 bought i gallon its 3.60

2= 7.2 dollars and so forth

Answer Link

Otras preguntas

Is the height of a kicked football and the horizontal distance traveled by the ball linear or not linear?
A rectangular athletic field is twice as long as it is wide. If the perimeter of the athletic field is 150 ​yards, what are its​ dimensions?
Find the product. (n 3)2 · (n 5)4
Product testimonials are very reliable. Please select the best answer from the choices provided. T F
The equation K = mv2 represents the energy an object has based on its motion. The kinetic energy, K, is based on the mass of the object, m, and the velocity of
What is 2/5 multiplied by 5/6?
Write an equation parallel to y= 3/4x+6 that goes through the point (-12,5). I am learning about solving systems by substitution or elimination
What were the federal theater project when and why did they come to an end?
If you earn $8 per hour after taxes are taken out of your paycheck and your insurance is $200 a month, how many hours will you have to work to pay for insurance
$1800 at 6.5% for 30 months