vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

When introducing yourself, you should state your name, title, and place of work. True False
Backward sensitivity analysis software is used for:
How to write mandibulas correctly
A triangle cannot be both A. obtuse and right. B. acute and isosceles. C. equilateral and equiangular. D. scalene and acute.
Which of the following people did Richard Nixon face off against in the 1968 Presidential election? Robert Kennedy Hubert Humphrey Lyndon Johnson George Wallac
In a circle with a radius of 8 ft, an arc is intercepted by a central angle of 3π4 radians. What is the length of the arc?
Some canoes have compartments on either end that are hollow and watertight. These canoes won't sink,even when they capsize. Explain why
The graph of which function has a minimum located at (4, –3)? f(x) = -1/2x2 + 4x – 11 f(x) = –2x2 + 16x – 35 f(x) =1/2x2 – 4x + 5 f(x) = 2x2 – 16x + 35
Which of these is a characteristic of ALL living things? A) respond to external stimuli B) absorb complex food molecules C) produce offspring by means of sex
What is the first thing a student should do when developing an action plan?