hola62733 hola62733
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

a 60-ounce bottle of soda cost $1.20 at the grocery store.A 20-ounce bottle of soda cost $1.00.

Respuesta :

Darth21
Darth21 Darth21
  • 02-04-2021

Answer:

Well assuming you mean which will be the better option it would be the 60 ounce and 1.20 option. Since if you find the unit rate for that you’d only get 0.02 dollars for each ounce of soda. And for the 20 ounce one you’d get 0.05 dollars per ounce. The better option is the 60 ounces bottle for 1.20.

Answer Link

Otras preguntas

2(4a-12)+3a=6a How do I solve
HELPPPP MEEEEEE PLEASEEEEE
X+2y+3z=31 Solve for the variables.
The following account balances were drawn from the financial statements of Grayson Company:Cash: $8,800Accounts Receivable: $3,000Land: $16,000Accounts Payable:
How do you add add fraction with a different denominator?
Let S = {4, 6, 8} and T = {3, 5, 7}. Use the set roster notation to write each of the following sets, and indicate the number of elements that are in each set.
Such artists as Édouard Manet, Edgar Degas, and Henri de Toulouse-Lautrec had previously explored the subject on which Pablo Picasso's Les Demoiselles d'Avignon
The task of fluid power system component groups can be classified under one of five functions. List these five functions?
A share of common stock has just paid a dividend of $3.00. If the expected long-run growth rate for this stock is 5 percent, and if investors require an 11 perc
28.5g of iron shot is added to a graduated cylinder contaning 45.50ml of water. The water level rises to the 49.10 ml mark, from this information, caculate the