salrez salrez
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Travis bought 6 new notebooks for school for $9.30. How much was each
notebook?

Respuesta :

sunabariii
sunabariii sunabariii
  • 02-04-2021

Answer:

1.55

Step-by-step explanation:

9.30/6=1.55

Answer Link
xSoon
xSoon xSoon
  • 02-04-2021

Answer:

One notebook equals $1.55.

Step-by-step explanation:

($9.30) / 6 is equal to $1.55. Moreover, one notebook is $1.55 as this number multiplied by 6 yields $9.30.

Answer Link

Otras preguntas

how do you find dilations with shapes?
What’s the mean and median of 8,7,5,1,1
Which word best completes this sentence? Francisco levanta las sillas grandes __________.
A block of mass 10 kg moves from position A to position B shown in the figure above. The speed of the block is 10 m/s at A and 4.0 m/s at B. The work done by f
The volume of a cylinder is 325π cubic centimeters and its radius is 5 centimeters. What is the height of the cylinder?
I really need helpppppppp
Jeanette purchased a concert ticket on a web site. The original price of the ticket was $75. She used a coupon code to receive a 20% discount. The web site app
Four expressions are shown: 10x + 6 12x + 4 2(5x + 3) 2(6x + 2) Which two expressions are equivalent to 2(5x + 2 + x)? A and C B and D A and D B and C
Someone please help me I’m three lesson days behind in English and I have a full time job
Recognition memory is better developed than is recall memory in early childhood. the ability to reproduce knowledge from memory. more efficient in early childho