mykj7dh2yz
mykj7dh2yz mykj7dh2yz
  • 03-04-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 oranges cost 5.20, what would be the price of 1 orange?

Respuesta :

23abdour
23abdour 23abdour
  • 03-04-2021

Answer:

1 orange cost 87 cents

Step-by-step explanation:

Set up:

[tex]\frac{5.20}{6}[/tex]

Divide by 6

0.866666667

Answer Link

Otras preguntas

The term "free rider problem" is sometimes used to refer to ____.
Leon followed the procedure in chapter 3 for using fire to add flavor to his food which question should Leon ask to evaluate whether he has successfully followe
The Indus River’s tributaries carry rain and snowmelt from the __________. A. Alps B. Andes C. Rockies D. Himalayas
What is the answer I need help bad
Functions f(x) and g(x) are described as follows: f(x) = −5x2 + 9 x g(x) 0 0 1 4 2 8 3 4 4 0 Which statement best compares the maximum value of the two fun
Sam left his school at 3:05. He walked at a speed of 3.2 mph. 15 minutes later, Al started running after him, and he caught up with Sam 10 minutes later. What w
Which of these factors would limit the population of a species? limited food supply small number of predators large a
Please answer this for me
During the 1963 march on washington, martin luther king, jr., delivered his famous "i have a dream speech," in which he proclaimed that blacks would become more
Ron is making potato soup. his roommate tastes it and tells ron that it is great, but ron thinks