jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

please help with this question, thank you!!​
Carlos is riding her bicycle. His velocity is 5 m/s to the right. His acceleration is 1.2 m/s2 to the left. He is doing what? - moving at a constant speed - slo
which of the following is an adverb ? A. Loud B. Loudly C. Loudest D. Louder
running shoes are an example of what type of resource? material material natural natural community community human
Examine the following graph of y=−3x+7. Match each x-coordinate with the corresponding y-coordinate. x-coordinate=2 x-coordinate=5 x-coordinate=3 x-coordinate=
yablon sa, brashear a, gordon mf, et al. formation of neutralizing antibodies in patients receiving botulinum toxin type a for treatment of poststroke spasticit
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. Write the least common multiple of 7 and 14.
What is the decimal form for the given fraction 640/1000
tracy bought a new flat-screen television. one side of the television screen is 49 inches and the other side is 27 inches..
what are the 10 most oldest school in the world​