tropixalnik tropixalnik
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

jake goes to the grocery store and buys 3 apple, 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal costs $4.99.

Respuesta :

babygirl451 babygirl451
  • 01-12-2016
The answer to your problem is 13.62
Answer Link
sophiababy281 sophiababy281
  • 18-05-2020

Answer:

c=(3 x 0.89)+(2.98)+4.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why would a freedman agree to become a sharecropper?
how did geography influence the location of European colonies?
Which Byzantine leader restored the use of icons in 843 CE? - Theodora - Justinian - Basil - Leo III
2. What two features must a sample have if it is to accurately represent a population?
Which pair of molecules both contain carbon atoms?
Which pair of molecules both contain carbon atoms?
America changes through times of conflict, growth, or peace and cooperation?
In 1968,the estimated population of the world was 3,559,028,982 people.When this number is written in expanded form using exponents,one power of 10 would not be
2. What two features must a sample have if it is to accurately represent a population?
Explain how you can use place value patterns to describe how 50 and 5,000 compare