jeanplinares12 jeanplinares12
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

A store buys a jacket for $20.00 and sells it to customers for 80% more than that. What is the selling price of the jacket

Respuesta :

dagoatbeezy dagoatbeezy
  • 03-05-2021
38 because 80% of 20 is 18 and then add the 2
Answer Link

Otras preguntas

I just have 2 answer choice questions and I need help! Brainliest, thanks, ratting etc.
A flying objects height in the sky can be represented by the equation d=30+vt+4t^2 where d is the height in feet , v is the velocity in feet per second, and t i
Nikita invests $2,000 into a bank account with a 4% annual interest rate. In seven years, which is the most expensive item she could afford to buy? A. a hom
Cobalt-63 has a half-life of 5.3 years. If a pellet that has been in storage for 15.9 years contains 40.0g of Cobalt-63, how much of this radioisotope was prese
Hailey buys a 10-trip train ticket for $72.50.kimberly buys an unlimited weekly pass for $100 and uses it for 13 trips during the week write the unit cost for e
Explain the idea that order exists within chaos. Use the stories you've read as examples. The stories are "Tell Tale Heart", "To Build a Fire", and "Desire's
thx for ur helpness click the picture
Complemetary angles are two angles whose measures add up to 90 degrees. The ratio of the measures of two complementary angles is 2:13. What are the measures of
A grocery store sells a bag of 5 potatoes for $2. What is the unit cost if each potato in the bag
9y=-3x+5 how do I find the slope for this?