kiraweible kiraweible
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-pound bag of the same dog food for $5.50. Which is the better buy.

Respuesta :

Student114
Student114 Student114
  • 01-12-2016
8 pound bag for 7.40 is the better buy

Answer Link
reju reju
  • 01-12-2016
I agree, 8-pound bag of dog food for $7.40 is the better buy.


Byeeeeeee!!!
Answer Link

Otras preguntas

10-2(2x+1)=4(x-2)solve each equation for x graph your Solution on a number line ​
how did Russia's territory change from 1914 to 1921 (PLEASE HELP PLEASE)
Please I need help!!
After saving money in her piggy bank for three years, Beverly decided to deposit $5,000 of the money in the Millertown Bank. If the bank were fully loaned out a
The Compromise of 1850 resolved the issue of slavery in Utah and New Mexico through
what object did copernicus conclude was actually at the center of the universe​
what is the answer to this questiontrue or false ​
Help please Right angle triangle
Match each pair of angle measures of a triangle with the remaining angle measure
I need help with this plz help someone plz help me plz as soon as possible plz ASAP