krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Hello, I'm working on a project and I've been stumped. How would I find the central ark of a ferris wheel? I'm using the London Eye ferris wheel for my project,
James has just joined coratech systems, where he has been assigned to paul and natalie for sources of information about the company. paul and natalie introduce
In unit pricing, the total value of the contract is a function of the quantities needed to complete the work.
Justin is evaluating the expression 12.5 + 3.8x, when x is 7.9
The Triple Entente consisted of Germany, Austria-Hungary, and Russia Germany, Austria-Hungary, and Italy France, Great Britain, and Italy France, Great Brit
Assume you are representing management (like katherine in this scenario). what exactly would you do in this situation? indicate a specific example for each of t
A drill instructor recorded the time in which each of 11 recruits completed an obstacle course both before and after basic training. to test whether any improve
please help answer the question
please help me i dony know how to do this
What mass of hydrogen peroxide should result when 1.50 g of barium peroxide is treated?