49ersrock1234
49ersrock1234 49ersrock1234
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A pound of beans costs $4.70. Mrs. Patel buys 6.5 pounds of beans. How much dose she pay for the beans ?

Respuesta :

llamabeans llamabeans
  • 02-12-2016
$30.55
-----------------------------------------
4.70
x 6.5
_____
2350
28200
_______
30.550
Answer Link
theBOBFREDRICK theBOBFREDRICK
  • 02-12-2016
4.70            
x    6 ( lbs)
28.20

4.70 divided by 2 is 2.35

28.20 +2.35 = 30.55




Answer Link

Otras preguntas

An airfoil of chord length 2m and span 15 m has an angle of attack as 6 0 .the airfoil is moving with a velocity of 80m/s in air whose density is 1.25kg/m3 .
what similarities do you observe among the firstfive given sample? Write these common characteristic​
How should this situation have been prevented
State Newton’s First Law
According to the author, what is the relationship between service in the American military and the American dream
jxbjsb x x g sssssssssssssssssssssssssssssss ssssssssssssssssssssssssssssss
what happened in 1864
A type of stressor that originates from destructive relationships with others
Work out the surface area of the prism.​
_________ duct carry sperm to urethra