davisxk313kd
davisxk313kd davisxk313kd
  • 03-12-2016
  • Mathematics
contestada

How do i find the cost per pound?

Respuesta :

JonathanHagen JonathanHagen
  • 03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris ValirionSaphris
  • 03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of 9x-3y=18?
the function d(x) represent the distance traveled by a train traveling 80 mph during t hours after 1:00 pm. what does d (5)-d(2) represent?
A child rolls a ball on a level floor 4.0 m to another child. if the ball makes 10.0 revolutions, what is its diameter?
What does Y=-x^2-3x+6 equal
A difficulty facing cities with war industries was
810 songs and 130% decrease I just need to get this homework done
Giovanna scored 5/2 as many points as Chloe and Chloe scored 1/2 as many points as Ariah who finished first,second,and third?
What are the 4 processes/task that water allows organisms to do?
please help me out I'm really confused
When two objects push or pull on each other, which type of energy is being transferred? A:Chemical Energy B:Electrical Energy C:Mechanical Energy D:Sound Ene