sofiaapaliza18 sofiaapaliza18
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Is a 12 oz. bag of takis chips for $3.40 better than a 3 oz. bag of takis chips for $0.75 ??

Respuesta :

akaibracy akaibracy
  • 01-06-2021

Answer:

Yes, it is better.

Step-by-step explanation:

3 oz. = $0.75

multiply each by 4

12 oz. = $3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-06-2021

Answer:

NO

Step-by-step explanation:

(4) 3oz bags are 12 ounces

0.75 * 4 = $3.00

So the 12 oz bag is not a good buy.

Answer Link

Otras preguntas

just need help for this
Speciation is an event True False
A boy arrived at school at 8:15am if he stayed in the school for 4 hours 20 minutes when did he leave
Anyone Understand This?
writing task please help
Find the value of cos B
What is the best free website to learn slope? I haven't learned a single thing in school since the pandemic and I need to learn slope for my test. Any suggestio
Preguntas de comprensión: (Please number your answers in the space provided below. Your answers must be full sentences in Spanish) 1. What is essential at a par
ok so i just need a quick summary for this question (If given the chance, would you go to Mars and why?) could someone help i have no idea ughhh...!?!?!??!?!?
Need help on this please any one