flower7886
flower7886 flower7886
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

Brad wants to buy flowers for his friend
with $33. The daisies are $1 each and
the roses are $2 each. He buys 3 more
daisies than roses.
How much did the roses cost?

Respuesta :

whyp whyp
  • 04-06-2021
the roses were 20 dollars :) have a good day.
Answer Link

Otras preguntas

What is the product of 4.23 and 1.2
A realtor makes 5% commission on each sale how much commission will the realtor earn for selling a $150,000 house
Each Durable brand backpack was waterproofed to withstand the worst storm. The Take-It brand backpacks, (moreover/on the other hand), would fall apart after the
Can someone help with this...
What is the value of 4x the power of 2 + 5x when x=1?
Which are parts of the jewish covenant with god
25/18 divided by 5/3
Though horses were domesticated 5-6,000 BP, warfare on horseback emerged much later ~3,000 BP. This required a new kind of horsemanship and horse-human relation
Because Microsoft Access includes not only the software needed to create a database, but also the software needed to create forms, reports, data dictionaries an
Eddy Corporation had net credit sales during the year of $800,000 and cost of goods sold of $500,000. The balance in receivables at the beginning of the year wa