Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

where on the map should I draw?
You have completed 60% of your English homework.The assignment has 25 questions. How many questions are left?​
Gia has been prescribed a medicine to help treat her hyperemesis. What does the medicine most likely do? O reduce jaundice O reduce nausea O increase regurgitat
What is the gravitational force between two bowling balls with 7kg mass each and 1.1m apart ?
1/2 x N = 1/2 What is N
Please help 8th grade math ez
HELP PLEASE IT IS DUE TODAY
7 + (10 − 4)2 ÷ 4 × 1\8 A. 8 b 8 and 1 over 6 c 8 and 1 over 8 d 79
A photograph shows a man standing next to a tool shed. The man is 6 ft tall. In the​ photograph, he is 0.5 inch tall and the tool shed is 0.75 inch tall. How ta
Explain answer !! For part b only Will give brainlst