shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following elements does not contribute to the dreary mood of this short passage from the novel Bleak House by Charles Dickens? "Fog on the Essex m
Which of the following is not part of your identity?
Will give brainliest answer
The most refined vault ??
What lobes often shrink during late adulthood leading to increased impulsivity.?
How much work is needed to increase the speed of a 2.4 kg cart from 6.0m/s to 10.0m/s?
PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION!!!! Which sample of matter has particles arranged in a crystalline structure? A) Ne(g) B) Br2(l) C) NaCl
Which statement about stomata is true? The number of stomata is greater on the upper surface of the leaf. The number of stomata is greater on the lower surface
What american politician became vice president because he opposed communism apex?
Read the passage. Ich bin ein Berliner by President John F. Kennedy June 26, 1963 After World War II, Germany and its capital city, Berlin, were divided between