prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

An architect is designing a building that is 157 feet wide. Solve for how tall the building must be if the architect wishes the building specifications to repre
help me with my math​
Exam Questions 3 Elijah runs a go-kart track. It takes 12 litres of petrol to our race 8 go-karts for 20 minutes. Petrol costs £1.37 per litre. a) 6 go-karts us
what happens to the speed of molecules as temperature increases ​
Explian how the antennae could help the sand crab survive in it environment
Zoe owns a food truck that sells tacos and burritos. She only has enough supplies to make 113 tacos or burritos. She sells each taco for $3 and each burrito for
"L'État, c'est moi." ("The state, it is me.")—Louis XIV This quote expresses a belief in
What are the best types of activities to do to help you burn calories (that will help with losing fat)?
Drag each tile to the correct box. Based on the context of each quote from My Bondage and My Freedom by Frederick Douglass, find the word that most closely matc
The rule for riding a camel at the circus can be modeled using the inequality w $ 175. Christopher weighs 165 pounds. Which is a true statement about this situa