pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Can you give me the order of Biomes from coldest to hottest please?-tundra-taiga-temperate deciduous forest-temperate grassland-temperate woodland (chaparral)-d
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
Three individuals form a partnership and agree too divide the profits equally. X invest -9,000 , Y invest 7,000, Z invest 4,000. How much less does X receive if
THE EXPRESSION COT THETA/CSC THETA IS EQUAL TO?
How far does Franklin Roosevelt deserve his reputation as one of the greatest US presidents?
which of the following organisms feeds on the largest variety of producers
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
A person sees a ball and kicks it, in part because of actions of the nervous system. Using the parts of the nervous system listed bellow, describe the path of n
What is the value of the 8 and 48?
what SI unit would best be used to express the height of your classroom ceiling ?