britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

what are the seven taxonomic categories that linnaeus developed?
The organ system composed of tissue that can contract and relax
I need help please on this one
Which actions did french kings take to increase royal power? A-opposed the church, eliminated bureaucracy, extended royal lands. B-One support of the church, b
What do spanish people put on graves to bribe evil spirits away?
Steven is cutting an 11 ft piece of lumber into three pieces to build a triangular garden. Which diagram shows a way in which he can cut the wood to create thre
13. Like logistic growth, exponential growth
At a play the kids changed into four different costumes it took them 1.35 minutes to change each time and one break that was 5 times as long as the costume chan
How old was theodore roosevelt when he was sworn into office in 1901?
While shopping, janet bought a shirt for $8, a pair of jeans for $22, mittens for $5, and a hat for $10. how much money did janet spend