aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

The area of the face cube is 25 cm². What is the volume, and cubic centimeters,of the cube? A. 50 B. 125 C. 75 D. 5
What does a velocity measurement include that a speed measurement does not? A: Time B:direction C:distance D: acceleration​
what is the least common denominator of the rational expressions below? 1/x^2-4/3x^2+15
can someone list me 8 facts on why the north was better then the south during the civil war
What os the volume of 220 grams of an object with a destiny of 55g
Escribe el nombre de los otros tres Movimientos de la Suite a la que pertenece la obra In the Hall of the Mountain KingWrite the name of the other three Movemen
If tommy rode his bike 4.3 miles a day, 3 days a week for 5 years delivering news papers and he dropped 22.7 newspapers every 1/4 mile. How many newspapers did
Which character is the best example of a tragic hero brainly
What does 4/8 - 6/9 equal?
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP