mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

The igneous rock texture that is characterized by two distinctly different crystal sizes is called ____. Coarse-grained texture Fine-grained texture Glassy t
study the number 4,602,792. how many times more is the two in the thousands place as compared to the two in the ones place___ times . Think: as a digit moves
near a function's verticle asymptotes its value become very _________ positive or negative numbers
what is one reason that thomas pain brings up the opposing arguments that the colonies have done well under british control
What change in the construction of rifles helped the americans during the revolutionary war?
how do catalysts speed up reactions please help quickly
Could someone help me? I am having trouble solving the following binomial... _______________________________ 2x - 3 ) 2x^4 - 9x^3 + 21x^2 - 26x + 12
In a Greek Drama, the purpose of the Prologue was to _____. provide necessary backstory clarify the play’s lesson respond to the first Stasimon conclude the pla
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
Equivalent ratio of 30:36=5:_