mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!
what is the unit rate for 40 meters in 5 seconds
what is the value of the 9's in 299
science uses blank to support its explanations
can a democracy have both representative and direct characteristics at the same time?
why do historians need anthropologists and archaeologists to study prehistory?
what is 192.63 - 7.95 equal plz help
Suppose we have a video camera that produces video data at the rate of 2 GB per hour. Recording for 15 minutes creates about how many MB of data? (Note that the
What is the factor of 7a+7b
Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!