Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Explain the concept of self-interest and that decisions of what people choose to provide a society (such as types of products that they choose to produce) will
what is -0.75 as a fraction
A small flashlight bulb provides a resistance of 3 Ω to the 300 mA current that runs through it. Determine the voltage of the battery in the flashlight.
Please help! I have no idea how to this and I have a quiz over it in two days!
20 POINTS!!!!! Target is having a Back to School sale where all polo shirts are discounted by 20%. Joshua wants to buy five shirts: two cost $10.98 each, one co
I am trying to get the radius of this equation. x²+y²-11y+28=0 The subject is writing equations of circles in standard form using properties.
May I have some help please​
What is 2m + 4m - 3m to the second power
Along with Jim crow laws, what other important event contributed to the removal of rights freedmen and african americans gained during reconstruction
Consider the function f(x)=x3+6x2+11x+6. If f(x)=0 for x=−3, for what other values of x is the function equal to 0? List the values separated by commas. Do not