alexisedwards25
alexisedwards25 alexisedwards25
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

A term paper weighing 1 lb., 4 oz. is mailed at the rate of $0.45 per ounce. Find the cost of mailing the term paper.

Respuesta :

BellaMcNulty BellaMcNulty
  • 03-01-2017
There are 8 oz in a pound (lb.) So, if there is 1 lb (8 oz) and 4 oz, then you have a total of 12 oz. Since it costs $0.45 per ounce, then you would multiply 12 times .45. After that, you would convert your answer to money by adding a dollar sign and a zero after the last number.

Work: 
12*0.45=5.4

5.4=$5.40

Final Answer: $5.40


Answer Link

Otras preguntas

For 1983 through 1989, the per capita con- sumption of chicken in the U.S. increased at a rate that was approximately linear. In 1983, the per capita consumptio
Substitute the given values into the formula and solve for the unknown variable. If necessary, round to one decimal place S= 4LW+2WH; S=180, L=7, W=5 (Surface
Find the length and midpoint of the segment with the given endpoints (-7,-10,9), (-2,9,-9)
As a healthcare manager, identify a strategic HR approach for dealing with recruitment issues?
How is most of the oxygen on Earth produced?
Please answer this correctly
Which perspective focuses on free will and self-actualization?
A student bought artichokes for 8.40, cucumbers for 2.88, lettuce for 4.65, tomatoes for 1.15, and broccoli for 2.50. Find a reasonable estimate of the total a
will give 30 points someone please help!! Fast! :) A wireless carrier offers the following plans that a person is considering. The Family Plan: $80 monthly fee,
Which part of photosynthesis uses carbon dioxide?